Je smutnou pravdou, že některé nemoci stále ještě nedokážeme vyléčit, případně je šance na uzdravení velmi malá. Maximálně dovedeme zmírnit jejich příznaky a zajistit pacientovi relativně pohodový život, avšak s vědomím, že ona nemoc zde stále je a že nás jednoho dne dostihne.
Rozhodně tedy není divu, že se lidé, kteří takovouto chorobu mají, hledají řešení i jinde. A často je nabízí alternativní medicína. Její zastánci tvrdí, že dokáže vyléčit i to, na co je ta klasická krátká. Lze tedy pochopit, že zájem o ni se značně zvýšil v době pandemie coronaviru, kdy nejenže řádila tato choroba, ale lékaři kvůli tomu nemohli věnovat pozornost ostatním pacientům. Zákroky byly odkládány, vyšetření rušena. To vedlo lidi k hledání jiné cesty.
Je však dobré položit si otázku, zda mohou tyto metody, mezi které patří například homeopatie, akupunktura či tradiční čínská medicína, vůbec fungovat. Skutečně nám dovedou pomoc tak, jak jejich zastánci tvrdí, nebo je to celé jen podvod s cílem získat od zoufalých lidí peníze? Veškeré provedené studie bohužel jasně ukazují, že pravdou je to druhé. Ani u jedné z nejrůznějších alternativních způsobů léčby nebyl prokázán skutečně prospěšný výsledek, s výjimkou placeba – a to lze sehnat mnohem levněji.
Zde je však potřeba říci, že i mnoho z těch, kteří tyto praktiky provozují, jim skutečně věří. Rozhodně je tedy nelze šmahem označit za šarlatány, neboť se skutečně snaží pomoci. To se však většinou netýká těch skutečně velkých a známých jmen. Tito lidé jsou si obvykle vědomi, že jejich přístup nefunguje, ovšem neštítí se dávat zbytečnou naději zoufalým lidem s často nevyléčitelnou chorobou a brát za to od nich peníze.
Faktem totiž je, že pokud by tato medicína fungovala, již dávno by nebyla alternativní, nýbrž by byla zařazena do té klasické. Věřte totiž, že lékaři rozhodně nestojí o to udržovat lidi nemocné – svou profesi si zvolili naopak proto, aby jim mohli pomoci. Koneckonců, když se vám zanítí slepé střevo, asi nepůjdete na akupunkturu, abyste se tohoto zánětu zbavili, že?