Dnešní doba je pro trh nemovitostí spíše nepříznivá, než že bychom se mohli radova ze skvělých z nových domů a bytů. Za poslední roky vzrostla cena nemovitostí strmě nahoru. Je to samozřejmě z více důvodů. Inflace je pro nás přirozená a probíhá prakticky neustále, ale v současné době už se trochu vymkla z rukou. Je to z důvodu pandemie koronaviru, která před třemi lety citelně zasáhla ekonomiku po celém světě a samozřejmě také válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která ovlivnila ekonomiku víc, než bychom si zpočátku mohli myslet. A tak teď za nákup bytu nebo domu, či jiné nemovitosti, zaplatíte daleko více než před pár lety.
Proto je naprosto běžné, že si lidé na takový nákup berou hypotéku. Těžko bude mít někdo z naspořeno několik milión, které bude moci hned dát za novou nemovitost. Jsou samozřejmě i tací, ale je jich menšina. V souvislosti s ekonomickou situací ve světě ale i většina https://domaci.ihned.cz/c1-66004690-ze-vsech-prezidentskych-kandidatu-se-na-internetu-nejvic-mluvi-o-zemanovi-vetsina-zminek-je-ale-negativnich-ukazala-studie bank upravila své podmínky pro to, jak získat hypotéku. Zatímco dříve jste měli možnost sehnat hypotéku se skvělým úrokem, například kolem 1-2 %, dnes na tuto možnost zapomeňte. Úroky šly nahoru, stejně jako požadavky na procenta z ceny nemovitosti, které musí klient banky mít.
Banky chtějí většinou, aby klient k hypotéce doplatil 10 % z ceny nemovitosti, takže pokud kupujete nemovitost za 3 000 000 musíte mít k dispozici 300 000. Kromě toho také přísněji posuzují vaše příjmy a v nemálo případech se stane, že budou považovat vaše příjmy za nedostatečné a žádost vám zamítnou. Co v takových případech? Nebojte se obrátit na více bank, a to již před podáním žádosti. Nechte si předložit návrhy a ty si poté porovnejte. Hypotéku si nemusíte brát v bance, kde máte zřízený účet nebo jste klientem již delší dobu. Můžete také uvažovat o nebankovní hypotéce, kde je vyšší pravděpodobnost, že vám bude žádost schválena.