Ačkoli to někdy může vypadat jinak, většina dětí proti pohybu nic nemá a ráda se mu věnuje ve volných chvílích času na hraní. Zároveň je pohyb skvělým způsobem, jak děti odpoutat od digitálních technologiích, do kterých jsou zakoukány dnes již mnohdy od velmi raných let. A nakonec, známé české rčení slibuje sportem zdraví a tento fakt nelze ani moderními výzkumy vyvrátit, avšak spíše ještě podtrhnout. Na začátku se bohužel můžete setkat se závažným dilematem, kterému se nevyhne žádný rodič, jež pro své dítě chce pouze to nejlepší. Složitá otázka zní, jaký sport pro dítě vybrat. Můžete zapátrat v rodinné historii, avšak fakt, že vaše babička byla velmi úspěšnou tenistkou, z dítěte druhou Petru Kvitovou neudělá. Můžete se zeptat své ratolesti, kterému sportu by se ráda věnovala ona sama, protože to už vám asi napoví mnohem více.
Nezapomeňte ale zvážit hlavně to, kde a kdy budou tréninky probíhat, zda se sportu dítě bude věnovat rekreačně či profesionálně (protože by vás mohly za pár let čekat třeba víkendy plné závodů a soutěží, na něž bude dítě muset někdo dopravit) a také to, jak velké množství finančních prostředků do všeho budete muset investovat. Zvažte také to, zda je pro dítě dobré, aby se hned zpočátku věnovalo sportu na plný úvazek, nebo nebude lepší jej nejprve se sportem pomalu seznámit v nějakém kroužku spíše než ve sportovními klubu.
Takový kroužek možná nebude lehké najít, pokud se vám to však podaří, možná budete za tuto alternativu ještě velmi rádi. Každé dítě je jedinečné, a to i při konání sportovních aktivit. Zatímco některé musíte ze zimního stadionu odnést pomalu násilím v náručí, jiné se v horkých letních teplotách ani nehne z příjemných vod zahradního plastového bazénu. A jestli se některé spokojí s kroužkem jednou týdně a jiné se hned po příchodu domů ptá, kdy bude další trénink a nejraději by v šatně rovnou přespalo, to je další věc. Možná doma vychováte opravdového sportovního nadšence a třeba jen dítě nadchnete k pohybu. Ať tak či onak, obě varianty stojí za to.